JAK UDĚLAT VIR

Tipy, triky, návody a novinky ze světa IT


 

CO JE TO VIR A JAK VZNIKL


Počítačový virus je spustitelný (velmi) malý program-virus (soubor, vykonavatelný kód), který se bez vědomí uživatele množí a napadá další počítače. Nakažené počítače vykazují rozličné příznaky (jsou nakažené - napadené virem). Zde vidíte tu podobnost se skutečnými viry z biologického světa. Pro tuto podobnost se začaly označovat tyto prográmky jako viry.
 

virus.jpg

ROZDĚLENÍ VIRŮ

Veškeré viry a škodlivé soubory se nazývají MALWARE

 
  1. viry souborové (polymorfní, parazitické atd.) - aktivují se spuštěním napadeného souboru a napadáním dalších souborů
  2. boot viry - šíří se ze zapomenutých disket v mechanikách, přežijí i formátování
  3. trojské koně - jsou obsaženy v nějakém "zajímavém prográmku", samotné se nemnoží
  4. červi - šíří se emailem
  5. spyware - odesílá data bez vědomí uživatelů po síti Internet (přehled instalovaných programů, navštěvované stránky, reg. čísla programů ap.)
  6. adware - znepříjemňuje práci uživatelům reklamou, vyskakujícími pop-up reklamními okny ap.
  7. dialery - přesměrovávají internetové připojení na "žluté linky" se zvýšeným tarifem. Není vyjímkou, že pak musíte zaplatit např. 50.000Kč za telefon.
  8. HOAXy - poplašné zprávy, napadají mozek uživatelů. Takový HOAX přijde emailem se sdělením: v bratislavské nemocnici leží dvanáctiletý chlapec s těžce léčitelnou chorobou, která se dá léčit pouze v zahraničí. Pomožte vybrat peníze na konto 111111111/9999 a pošlete tento email všem známým, popřípadě volejte na číslo 000 000 000 pro bližší informace. Samozřejmě kdo by nechtěl pomoci. Takovýto HOAX v minulosti zcela vyřadil telefonní linku bratislavské nemocnice. 
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one