JAK UDĚLAT VIR

Tipy, triky, návody a novinky ze světa IT


 

Jak vytvořit web - část 3

Jak vytvořit webTřetí část návodu Jak vytvořit web.

Každý z nás určitě někdy toužil mít svou vlastní webovou stránku, ale jak? Právě odpověď na tuto otázku a mnohem více se dozvíte v našich návodech Jak vytvořit web!
 

Kam kopírovat

Logika říká, že ony soubory stačí nějakým způsobem někam zkopírovat. Hlavní problém je kam, na jaký server. Podle toho, kolik máte peněz:

 • můžete hostovat zdarma
 • nebo si někde objednat placený hosting (většinou i s doménou druhého řádu)

 

Zadarmo

 1. Buďto využijete služeb veřejných serverů -  freehostingů. První byl Geocities (u nás MujWeb). Nyní takových serverů existují desítky. Mám odzkoušené servery www.sweb.cz, www.webpark.cz a www.volny.cz, www.webzdarma.cz. Někde se musíte smířit s tím, že vám tam možná budou vkládat cizí reklamy. 
 2. Nebo máte nějakého známého nebo firmu, který má server a do ménu a nechá vás na ní publikovat, případně využítserveru školy nebo zaměstnavatele (to bych třeba já nedělal, vzhledem k tomu, jak často školy a zaměstnavatele měním: pořád bych musel měnit adresu).

V začátcích se nejčastěji uplatňuje první varianta, publikování na freewebu (bezplatném hostingu). V takové situaci je nevýhoda, že máte ne zcela hezkou adresu a na stránkách mohou být reklamy poskytovatele.

 

Za peníze

Pokud můžete obětovat pár korun, doporučuji najít si nějaký placený hosting. Chcete-li mít doménu druhé úrovně, musíte tuto možnost zvolit vždy. Zpočátku vám bude stačit několik málo mega prostoru a statické stránky, to se dá sehnat za pár stovek ročně. Doména na rok stojí dalších pár stovek. Poskytovatelé hostingu vždy umožňují kopírování pomocí FTP (viz níže), což je dobře.FreeHostingové (freewebové) servery

Jak založit webový prostor zdarma na bezplatném hostingu: 

 • Jděte na hlavní stránku freehostingu. 
 • Najděte nějaký odkaz na registraci (někdy se to dělá dohromady s mailem)
 • Zadejte údaje, zvolte uživatelské jméno a heslo. Některé hostingy vyžadují odeslání kontrolní sms..
 • Zapamatujte si pečlivě všechny parametry (nejlépe je zapsat si to nebo vytisknout). V to patří:
  • uživatelské jméno (aneb login)
  • adresa stránek (http://něco, obvykle obsahuje uživatelské jméno)
  • heslo
  • adresa ftp serveru
  • jméno startovního souboru (většinou index.html).
 • Zkuste tam poslat stránky (návod níže) a podívat se na http:// adresu stránek, jestli se tam objevily.

Freehostingy nabízejí dva zásadně odlišné způsoby aktualizace (publikování) stránek: 

 1. aktualizace pomocí FTP,
 2. aktualizace pomocí grafického webového rozhraní.

Na některých serverech nabízejí oboje, na jiných jenom jeden způsob. Já doporučuji používat spíše aktualizaci přes FTP, protože grafické rozhraní je pro správu většího počtu stránek těžkopádné. Oba způsoby popisuji níže.Jak to tam nakopírovat

Způsob kopírování souborů záleží na tom, kam to bude. Nejčastěji se to dělá přes FTP, ale pro úplnost zmiňuji i jiné možnosti.

 1. vzdáleně pomocí FTP (to jde skoro vždy)
 2. grafickým rozhraním (jen na některých freewebech)
 3. přímo nakopírovat na server (lze jen na lokální síti nebo v jiných speciálních případech)


Většinou budete muset použít FTP, to je přenos souborů po síti Internetu.

Základní způsoby publikování
Způsob publikování Předpoklady k aktualizaci Nezbytný software Potřebné informace
FTP
(standardní a asi nejrychlejší způsob)
Z domova přes modem  FTP klient FTP adresa, login a heslo. Vše mi sdělí správce serveru
Freeweb s grafickým rozhraním Webový prohlížeč  adresa aktualizační stránky, login a heslo zadané při zřizování konta
Přímo u serveru mít právo na zápis do konkrétního adresáře operační systém (cokoli, co umí kopírovat soubory) jména kořenového a mého adresáře, právaFTP

Při používání FTP pro nahrávání souborů na server vždy potřebujete znát 

 • FTP adresu na svůj server (většinou ftp.domena.cz, např. ftp.volny.cz)
 • login (uživatelské jméno) 
 • heslo
 • a někdy navíc cestu (jméno složky)


To všechno by vám měl sdělit správce serveru nebo byste si to měli zjistit při registraci.

 
FTP klient

Doporučujeme Vám FTP klient Total Commander


 

FTP přes Total Comander

Total Commander je klasický souborový manažer. V nabídce má Příkazy > FTP > nové připojení a FTP > připojit se. Do aktivního panelu si po zadání adresy, hesla a jména načte obsah adresáře na vzdáleném serveru. Dá se s tím potom normálně pracovat jako by to byl místní disk, snad jen že je to pomalejší a některé věci jsou chráněné. Optimální volba, pokud publikujete často a chcete to dělat jednoduše.

Příklad definovaného FTP připojení

 


Editory s FTP

Mnohé HTML editory (například FP 2000, HomeSite, Dreamweaver) v sobě mají FTP klienta nenápadně zabudován. Umožňují "snadné" odesílání stránek na server. Grafické rozhraní freewebu

Některé freewebové servery obsahují grafické rozhraní na aktualizaci souborů. Například Mujweb nebo Sweb to mají (a v bezplatném programu nemají FTP, takže je to tam jediná možnost).

Grafická rozhraní se ovládají intuitivně a snadno, nemá smysl psát k tomu nápovědu. Problémem je jistá těžkopádnost, pokud posílám na server najednou více stránek, nebo když to chci dělat častěji. Do grafického rozhraní freewebu se dostanete většinou hned po přihlášení.


 

Pokud chcete doménu

Kdybyste chtěli mít doménu druhé úrovně www.něco.cz nebo www.něco.com (a jiné), musíte si zaplatit. Poplatek je asi 600 Kč ročně plus dalších šest stovek za inicializaci (v doméně CZ, COM je asi za polovinu). Nejjednodušší je objednat si to u provozovatele hostingu, on to zařídí. Můžete si sice doménu registrovat přímo u registrátora, ale potom potřebujete mít vlastní DNS server. Na provoz domény druhé úrovně stejně potřebujete mít hosting, aby to fungovalo, což si také musíte zaplatit.

Lacinější varianta je nechat si udělat subdoménu, tedy doménu třetí úrovně. Například moje-jmeno.cizi-domena.cz Když se domluvíte s majitelem nějaké domény druhé úrovně (v tomto příkladu cizi-domena.cz), tak on s tím obvykle nemá žádné další náklady.Zařazení do katalogů

Aby se o vašich stránkách dozvěděli jiní uživatelé Internetu, je dobré zařadit je do katalogů a vyhledávačů. Dělá se to na stránkách katalogů (www.seznam.cz, www.centrum.cz, jinam to nemá cenu). Vleze se do sekce, kde se klikne na přidej odkaz a postupuje se podle návodu.

Fulltextové vyhledávače jako třeba Google nebo Seznam by na stránky měli přijít sami ve chvíli, kde někde najdou odkaz mířící na novou stránku.

01.01.2014 17:29:01
newexer
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one